Co zrobić, gdy laptop nie wykrywa słuchawek?

Dziś trudno wyobrazić sobie korzystanie z laptopa, który nie pozwalałby na odtwarzanie dźwięku. Choć komputery te mają wbudowane głośniczki, to jednak większość osób podłącza do nich słuchawki. Dzięki temu można zadbać o swoją prywatność, jak i nie przeszkadzać osobom w najbliższym otoczeniu. Co jednak zrobić, gdy po podłączeniu słuchawek nic w nich nie słychać albo dźwięk jest zniekształcony przez szumy lub trzaski? Poznaj najczęstsze przyczyny występowania tego typu usterki.

Sprawdź, czy sprawcą problemu nie są słuchawki

Zanim wydasz jakiś wyrok, upewnij się, czy winowajcą całej sytuacji nie są same słuchawki. Jeśli masz taką możliwość, podłącz do laptopa inny zestaw audio. Mogą to być nawet klasyczne głośniki, jeśli tylko są wyposażone we wtyczkę jack 3,5 mm. Gdy nie masz innego sprzętu, zawsze możesz spróbować podłączyć je np. do smartfona, telewizora, czy innego komputera. Jeśli tam również nie będą działać, masz praktycznie pewność, że to z ich powodu nie słyszysz dźwięku.

W przypadku tańszych słuchawek bardzo często dochodzi do przerwania przewodów w izolacji. Uszkadzają się również wtyczki, jak i same przetworniki odpowiedzialne za generowanie dźwięku.

Fizyczne uszkodzenie gniazda wyjścia audio

Jeśli słuchawki są sprawne, czas zająć się szukaniem przyczyny usterki po stronie samego laptopa. Zaczniemy od przypadku, z którym niestety spotykamy się najczęściej w naszym serwisie komputerowym. Regularnie trafiają do nas urządzenia z mechanicznie uszkodzonym gniazdem audio jack. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, ale zazwyczaj jest to efekt:

  • wielokrotnego wyrywania wtyczki słuchawek z gniazda,
  • upadku laptopa i pęknięcia połączeń złącza jack z płytą główną,
  • wyrobienia się gniazda w wyniku naturalnego zużycia tego elementu,
  • wyłamania się wewnętrznych pinów odpowiedzialnych za styk ze wtyczką słuchawek.

Jeśli jack jest uszkodzony, bardzo możliwe, że zauważysz jego obluzowanie w obudowie laptopa. Innym typowym objawem jest wyraźny luz wtyczki po jej wpięciu. W skrajnych przypadkach złącze jack może nawet kompletnie odpaść. To niebezpieczna sytuacja, wymagająca pilnej interwencji serwisowej. Metalowe elementy gniazda mogą doprowadzić do zwarcia na płycie głównej.

Brak dźwięku w słuchawkach? To może być wina sterowników systemowych

Choć zapewne ta porada wyda Ci się kuriozalna, to jednak upewnij się, że nie wyciszyłeś dźwięku w laptopie. Wiele komputerów mobilnych ma na klawiaturze dedykowany do tego przycisk, który łatwo nacisnąć nieświadomie. Równie dobrze mogłeś wcześniej własnoręcznie wyciszyć sprzęt, kompletnie o tym zapominając.

Jeśli wszystko jest ustawione prawidłowo, spróbuj zaktualizować sterowniki systemowe karty dźwiękowej. Zajrzyj na stronę producenta swojego laptopa i pobierz oprogramowanie dla urządzenia audio. Nawet jeśli masz jego aktualną wersję, zainstalujesz w ten sposób wszystko od nowa i wyeliminujesz usterkę programową.

Ostatnia opcja to wyłącznie karty dźwiękowej bezpośrednio w BIOS-ie. Producenci niektórych komputerów stosują oprogramowanie, które jest wyposażone w taką funkcją. Jednak pamiętaj, że w takiej sytuacji w laptopie w ogóle nie będzie dźwięku. Nie usłyszysz go nie tylko w słuchawkach, ale i ze wbudowanych głośników.

Naprawa laptopów z uszkodzonym audio nie musi być kosztowna

Jeśli próby programowego rozwiązania problemu nie przyniosły efektu, powinieneś oddać sprzęt do specjalistycznego serwisu. Oprócz opisanych przez nas przypadków uszkodzeniu ulegają również inne elementy odpowiedzialne za audio. W laptopach po zalaniu nierzadko dochodzi do przerwania ścieżek sygnałowych na płycie głównej. Uszkadzają się również przetworniki dźwięku, np. w efekcie przepięcia.

W każdym z takich przypadków trzeba wykonać dogłębną analizę problemu, która wymaga dużego doświadczenia. Nasza profesjonalna firma Kacper Serwis z Warszawy może się tym zająć. Ustalimy źródło usterki i zajmiemy się profesjonalną naprawą. Zazwyczaj, nawet jeśli problem jest poważny, koszty serwisu nie są wysokie. Zgłoś się do nas już dziś – nasze pogotowie komputerowe zajmie się każdym takim przypadkiem!