Czy dysk SSD można naprawić?

Z racji systematycznie spadających cen dysków SSD, ich dostępność z każdym rokiem wzrasta. Charakteryzuje je dużo większa prędkość transferu danych niż w klasycznych odpowiednikach HDD. Niestety, choć są pozbawione elementów mechanicznych, to nie znaczy, że urządzeń tych nie dotykają awarie. Z jakimi problemami najczęściej spotykają się użytkownicy komputerów i laptopów z dyskami SSD? Czy urządzenia te można naprawiać? Tego wszystkiego dowiesz się w dalszej części – zapraszamy do lektury.

Dlaczego dyski SSD są lepsze od HDD?

Zaczniemy jednak od krótkiego wyjaśnienia, co czyni te urządzenia tak popularnymi na rynku. SSD to technologia półprzewodnikowa, kiedy to HDD jest magnetycznym nośnikiem pamięci. W tym drugim przypadku dane są zapisywane przez głowice na szybko wirujących talerzach (zazwyczaj 5400 lub 7200 obr./min.). To właśnie tutaj pojawia się największy problem. W urządzeniu znajdują się podatne na uszkodzenia elementy mechaniczne.

W SSD wyeliminowano wirujące dyski, zastępując je kośćmi pamięci Flash. Sprawiło to, że sprzęt ten jest mniej podatny na wstrząsy, co czyni go idealnym wyposażeniem do laptopa. Jednocześnie dzięki technologii półprzewodnikowej, wielokrotnie zwiększyły się prędkości transferu danych. Dzięki temu montaż dysku SSD jest np. świetnym sposobem na „odmłodzenie” przestarzałego już komputera. System zainstalowany na takim nośniku uruchamia się w kilka sekund, a i ładowanie wszystkich programów jest dużo szybsze.

Z jakimi problemami spotykają się właściciele dysków SSD

Nowoczesna technologia niestety nie oznacza, że urządzenia te są całkowicie niezawodne. Pomimo usunięcia z nich elementów mechanicznych, czasem zdarzają się różnorodne usterki. Oczywiście pomijamy tutaj kwestię problemów z winy użytkownika, w tym przede wszystkim zalania laptopa i samego dysku SSD. W naszym warszawskim serwisie komputerowym najczęściej spotykamy się z awariami:

  • mikrokontrolera – niewielki układ odpowiedzialny za zarządzaniem procesami zapisu i odczytu danych,
  • elektroniki – najczęściej są to różnego rodzaju zwarcia lub wypalenia ścieżek, które uniemożliwiają korzystanie z dysku,
  • pamięci Flash – na tych kościach przechowuje się dane.

Przy takich awariach nasz serwis zawsze podejmuje próbę odzyskania danych. Na szczęście w większości przypadków kończy się ona pełnym sukcesem. Jednak wiele osób pyta nas, czy uszkodzony dysk SSD komputera da się naprawić. Czy jest to możliwe?

Dysków SSD z laptopów i komputerów PC raczej się nie naprawia

Niestety takich urządzeń zwykle nie serwisujemy w naszej firmie z Warszawy i nie wynika to z braku dostępu do odpowiednich narzędzi. Problemem jest sama technologia. Architektura mikrokontrolerów jest praktycznie z racji praw autorskich i patentów, jakie mają ich producenci. Na rynku nie ma części zamiennych, a więc jedyną opcją pozostaje wzięcie takiego układu z „dawcy”, czyli innego dysku komputerowego. Jednak nawet tutaj mogą pojawić się komplikacje. Często po naprawie okazuje się, że sterownik po prostu nie akceptuje innego mikrokontrolera.

Podobna sytuacja dotyczy samej pamięci Flash, której podmiana od „dawcy” najczęściej również kończy się niepowodzeniem. Pewnym pocieszeniem jest fakt, że odzyskanie danych z uszkodzonych kości zazwyczaj kończy się ono sukcesem. Podkreślamy jednak, że jest to dość skomplikowany proces.

Nieco większe możliwości dotyczą tylko awarii elektroniki. Jeśli problemem jest np. przerwana czy wypalona ścieżka, teoretycznie można podjąć się próby jej odtworzenia. Jednak z drugiej strony w naszym serwisie komputerowym nie polecamy takich działań. Sprzęt po naprawie będzie już niepewny i próba usunięcia usterki może być nieopłacalna. Nowe dyski SSD, np. do laptopów, możesz dziś kupować w bardzo przystępnych cenach.

Uszkodzony dysk SSD oddaj do odzyskania danych

Pamiętaj, że awaria tego urządzenia nie musi oznaczać utraty informacji, które były na nim zapisane. Nasze pogotowie komputerowe jest w takich sytuacjach do Twojej dyspozycji. Jeśli masz uszkodzony dysk SSD, zgłoś się do naszej firmy Kacper Serwis. Sprawnie i w przystępnej cenie podejmiemy próbę odzyskania danych.