Jak naprawić migoczący obraz w laptopie?

Migoczący ekran to jeden z najczęstszych i najbardziej irytujących problemów z nowoczesnymi urządzeniami wyposażonymi w matrycę LCD. Co więcej, usterka ta wcale nie musi dotyczyć wyłącznie kilkuletnich, mocno wyeksploatowanych sprzętów. Bardzo często zdarza się, że obraz migocze nawet w stosunkowo nowych notebookach. Co robić w takiej sytuacji i czy jedyne rozwiązanie problemu stanowią oddanie sprzętu do profesjonalnego serwisu laptopów lub wezwanie pogotowia komputerowego? Niekoniecznie – usunięcie części usterek jest możliwe we własnym zakresie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Dlaczego ekran w laptopie miga?

Problem, który dotyka tak wielu użytkowników notebooków, może mieć bardzo różne podłoże. Do najczęstszych przyczyn migoczącego obrazu w komputerach przenośnych należą m.in.:

  • uszkodzenie taśmy sygnałowej,

  • awaria świetlówki matrycy,

  • usterka inwertera,

  • niepoprawnie działające gniazdo matrycy na płycie głównej,

  • defekt systemu sterującego podświetlaniem.

Czynności takich jak wymiana świetlówki czy układu sterowania, raczej nie wykonasz w domowym zaciszu. Ze względu na złożony charakter tego rodzaju napraw, najlepiej odwiedzić profesjonalny serwis komputerowy, który zajmie się tego rodzaju defektami w sposób kompleksowy. Mając podstawową wiedzę na temat działania i napraw elektroniki możesz za to spróbować wymienić inwerter na nowy, jednak zaleca się, by również tego rodzaju usterką zajął się wykwalifikowany serwis laptopów. Podobnie wygląda sytuacja z wymianą taśmy sygnałowej matrycy – jeśli nie masz dostatecznej wiedzy ani doświadczenia w naprawie urządzeń elektronicznych, najlepiej wezwij pogotowie komputerowe lub oddaj sprzęt w ręce ekspertów.

Samodzielna naprawa laptopów z migoczącym ekranem

Skoro większość opisanych wyżej problemów kwalifikuje się do interwencji serwisu komputerowego, to czy możesz poradzić sobie z migotaniem matrycy samemu? W wielu przypadkach jest to możliwe, wystarczy tylko uważnie obserwować swój sprzęt. Możne okazać się bowiem, że matryca działa nieprawidłowo tylko przy jednym, konkretnym sposobie zasilania – np. gdy notebook pracuje na baterii.

W takiej sytuacji najlepiej od razu przejdź do ustawień planu zasilania. Jeśli w czasie eksploatacji komputera zostały one zmienione, przywróć ustawienia domyślne planu i sprawdź, czy problem został rozwiązany. Jeśli jednak interwencja nie pomogła, źródło usterki może leżeć gdzie indziej – np. w niepoprawnie działającej karcie graficznej.

W tym przypadku podstawową czynnością będzie sprawdzenie aktualności oprogramowania. Wejdź na stronę producenta laptopa i sprawdź, czy w sekcji plików do pobrania nie ma nowej wersji sterowników grafiki. Jeśli aktualizacja nie przyniesie poprawy, spróbuj również całkowicie usunąć sterowniki i zainstalować je jeszcze raz.

Problem może leżeć również w nieprawidłowej częstotliwości odświeżania ekranu komputera. W tym przypadku musisz sprawdzić, czy Twój komputer obsługuje tego rozjazdu ustawienia. W tym celu otwórz kartę odpowiadającą za rozdzielczość ekranu i spróbuj ją zmienić. Sprawdź też, czy producent Twojego laptopa zainstalował na nim fabryczne narzędzie do rozwiązywania problemów. Jeśli wszystkie wcześniejsze sposoby zawiodły, spróbuj z niego skorzystać.

Serwis laptopów, pogotowie komputerowe – Warszawa

Opisane powyżej techniki mogą przynieść rozwiązanie problemu, jednak nie gwarantują sukcesu w każdym przypadku. Przy bardziej skompilowanych awariach jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy świadczącej profesjonalny serwis komputerowy. Jeśli zamieszkujesz warszawski Ursynów lub Mokotów, wezwij Kacper Serwis! Mamy wieloletnie doświadczenie w usuwaniu wszelkiego rodzaju usterek w notebookach – również naprawa ekranów jest naszą mocną stroną. Zapewniamy konkurencyjne ceny usług, szybkie terminy oraz gwarancję serwisową, a także bezpieczne naprawy w systemie „Door-to-door”. Skontaktuj się z nami już dziś i pozbądź się problemu migoczącego podświetlenia matrycy w swoim notebooku.