Jak sprawdzić temperaturę w laptopie?

Zmagasz się z głośną pracą laptopa, wyraźnym spadkiem wydajności lub nagłym wyłączaniem zasilania? Bardzo możliwe, że przyczyną tych problemów jest przegrzewanie się procesora. Komputer nieustannie monitoruje ten parametr i gdy dochodzi on do krytycznej wartości, automatycznie się wyłącza. Niestety często system nie informuje użytkownika o przegrzaniu. Warto więc wiedzieć, jak samodzielnie sprawdzić temperaturę w laptopie, aby regularnie ją kontrolować. Dowiesz się tego w dalszej części wpisu – zapraszamy.

Laptopy mają bardzo wrażliwe układy chłodzenia

Zaczniemy jednak od opisania przyczyn przegrzewania się laptopów. Musisz pamiętać o tym, że komputery te mają bardzo zwartą konstrukcję. We wnętrzu obudowy jest niewiele wolnej przestrzeni, która zapewniałaby odpowiednią cyrkulację powietrza. W efekcie naturalna wentylacja jest mocno ograniczona. Producenci są z tego powodu zmuszeni do projektowania bardzo wydajnych układów chłodzenia.

Niestety z biegiem czasu ich skuteczność wyraźnie spada. Dostające się do laptopa zanieczyszczenia bardzo szybko zaczynają utrudniać odprowadzanie ciepła. Jednak powodów, dla których komputer może się przegrzewać, jest więcej. Do najważniejszych zalicza się:

  • długie użytkowanie sprzętu w pełnym Słońcu na otwartej przestrzeni,
  • zatykanie otworów wentylacyjnych, np. podczas trzymania laptopa na pościeli lub kolanach,
  • stopniowe zacieranie się wentylatorów układu chłodzenia,
  • wyschniętą pastę termoprzewodzącą lub termopady,
  • uruchamianie programów lub gier o dużych wymaganiach sprzętowych na laptopie, którego układ chłodzenia jest już mocno zanieczyszczony.

Jak sprawdzić aktualną temperaturę laptopa?

System operacyjny Windows, z którego korzysta większość właścicieli komputerów, nie ma wbudowanych narzędzi monitorujących temperaturę. Niestety oznacza to konieczność instalowania dodatkowych, zewnętrznych programów. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą uruchomić BIOS komputera. W niektórych przypadkach znajdziesz tam informacje o temperaturze procesora centralnego CPU.

Monitorowanie jej w BIOS-ie ma jednak pewną wadę. Laptop nie jest w tym momencie praktycznie w ogóle obciążony, a więc wyświetlane wartości mogą być prawidłowe.

Zewnętrzne oprogramowanie do monitorowania temperatury

Specjalne programy diagnostyczne nie są na szczęście skomplikowane w obsłudze. Co więcej, wiele z nich pobierzesz zupełnie za darmo. Temperaturę laptopa możesz kontrolować m.in. w narzędziach:

  • AIDA64,
  • HWiNFO,
  • SpeedFan.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu jednego z nich Twoim oczom ukaże się okienko z wieloma zakładkami. Sprawdzisz tam mnóstwo informacji związanych z aktualną konfiguracją komputera. Pośród nich będą także dane pobierane z czujników, w tym związane z temperaturą. W wielu programach znajdziesz także narzędzie do uruchamiania testów obciążeniowych. Warto z niego skorzystać, aby upewnić się, że układ chłodzenia radzi sobie w trudnych sytuacjach.

Jaka jest bezpieczna temperatura dla procesora?

Kontrolowanie tego parametru ma sens tylko wtedy, gdy wiesz, jaka jest jego prawidłowa wartość. Nie da się jej określić jednoznacznie, gdyż każdy model procesora może mieć inną temperaturę pracy. Zwykle przyjmuje się jednak, że w przypadku laptopów powinna się ona mieścić w zakresie od 60oC do 85oC. Jeśli jest dużo wyższa i pomimo szybkiej pracy wentylatora nie spada, prawie na pewno komputer się przegrzewa. Mobilne układy CPU mają zazwyczaj zabezpieczenie, które wyłącza sprzęt przy temperaturze około 100oC.

Twój laptop się przegrzewa? Oddaj go do serwisu na kompleksowe czyszczenie

Teraz już wiesz, jak sprawdzać temperaturę pracy swojego laptopa. Jeśli tylko stwierdzisz nieprawidłowości, musisz szybko oddać komputer do profesjonalnego serwisu. Sprzęt trzeba rozebrać i dokładnie oczyścić wnętrze jego obudowy. Zazwyczaj niezbędna jest także wymiana pasty termoprzewodzącej na CPU oraz termopadów, jeśli producent je zastosował. Taką usługę serwisową może wykonać nasza firma Kacper Serwis. Mamy wieloletnie doświadczenie i gwarantujemy szybkie oraz tanie naprawy – zgłoś się już dziś!