Dlaczego laptop się nie ładuje?

Brak ładowania to problem, z którym do naszego warszawskiego serwisu zgłasza się wielu użytkowników laptopów. Czasem usterka ta faktycznie wymaga interwencji specjalistów, ale w wielu przypadkach ma ona bardzo błahy charakter. Z tego powodu, zanim oddasz sprzęt do naprawy, zastosuj się do kilku porad, które opiszemy w dalszej części. Bardzo możliwe, że uda Ci się rozwiązać problem we własnym zakresie – sprawdź, jak to zrobić!

Bateria jest widoczna w systemie, ale brak ładowania – typowe przyczyny

Mobilność każdego laptopa traci sens, jeśli nie można na nim pracować przy zasilaniu z akumulatora. Usterka ładowania niestety zdarza się dość często w wielu komputerach, niezależnie od marki czy modelu. Przyczyn tego problemu może być wiele, ale do najpowszechniej spotykanych należy zaliczyć:

  • wyeksploatowanie lub elektroniczne uszkodzenie samej baterii,
  • uszkodzenie gniazda zasilania (zdarza się bardzo często, szczególnie w przypadku laptopów regularnie używanych w terenie),
  • spalenie się na płycie głównej układu odpowiedzialnego za ładowanie,
  • awarię zasilacza,
  • błąd sterowników komputera odpowiedzialnych za ładowanie akumulatora,
  • zawieszenie się systemowych ustawień baterii (zwłaszcza po jej wymianie lub demontażu).

Jak zdiagnozować przyczynę braku ładowania baterii w laptopie?

Jeśli Twój komputer nie reaguje na podłączenie ładowarki, zacznij od sprawdzenia, czy problem nie leży po stronie samego zasilania. Możesz wykonać następujące kroki:

  1. Podłącz ładowarkę do innego gniazdka elektrycznego (zawsze istnieje szansa, że jest uszkodzone, szczególnie jeśli ładujesz laptopa w miejscach publicznych),
  2. Jeżeli masz taką możliwość, skorzystaj z innej ładowarki (jeśli to rozwiąże problem, uszkodzony jest zasilacz),
  3. Gdy nie posiadasz drugiej ładowarki, ale masz łatwy dostęp do baterii, wyciągnij ją (jeśli laptop będzie działać na samym zasilaczu, masz pewność, że ładowarka oraz gniazdo w komputerze są sprawne).

Oczywiście za brak ładowania może być również odpowiedzialna sama bateria. Niestety w wielu laptopach dostanie się do niej, oznacza konieczność rozkręcania obudowy. Najlepiej w takiej sytuacji oddać sprzęt w ręce fachowców. Nasza firma Kacper Serwis z Warszawy może się tym zająć – zgłoś się do nas już dziś!

Metody samodzielnego usuwania problemu ładowania

Czas na kilka porad, dzięki którym możesz uniknąć nie tylko oddania laptopa do serwisu, ale także zakupu nowej baterii czy ładowarki. Problem w wielu przypadkach ma charakter programowy i spokojnie sobie z nim poradzisz we własnym zakresie.

Ponowne uruchomienie laptopa

Jeśli ładowanie zniknęło nagle w czasie użytkowania komputera, zacznij od ponownego uruchomienia systemu. Pamiętaj, że taki reset to najprostsza i zarazem pierwsza czynność, jaką powinieneś wykonać przy każdym problemie z laptopem. Dzięki temu możesz wyeliminować drobne błędy w działaniu oprogramowania.

Resetowanie baterii

Możesz to zrobić tylko wtedy, gdy masz łatwy dostęp do baterii. Odłącz ładowarkę, wyciągnij akumulator, a następnie trzymaj przycisk zasilania przez około 20 sekund. Teraz ponownie podłącz wszystko, uruchom komputer i sprawdź, czy ładowanie zaczęło działać.

Ponowna instalacja sterowników baterii

Ładowanie jest kontrolowane przez sterowniki, które czasem mogą zawieść. Jeśli masz system Windows (niezależnie od wersji), znajdź i uruchom „Menedżer Urządzeń”. Na rozwijanej liście kliknij „Bateria”, a następnie odinstaluj jej sterownik. Gdy to zrobisz, zrestartuj komputer – system powinien sam zaktualizować oprogramowanie, jeśli ma dostęp do internetu.

Laptop dalej nie chce się ładować? Oddaj go do serwisu

Powyższe metody okazały się nieskuteczne i podłączenie zasilacza dalej nie daje żadnego efektu? W takiej sytuacji nie pozostaje Ci nic innego, jak oddać laptopa do diagnozy i ewentualnej naprawy. Przyczyną może być np. uszkodzony układ lub gniazdo ładowania na płycie. Skontaktuj się z naszym serwisem działającym między innymi na warszawskim Mokotowie i Ursynowie. W większości przypadków takie awarie są proste i tanie w naprawie. Zadbamy o to, aby przywrócić Twój komputer do pełnej sprawności!