Czy da się naprawić ekran dotykowy w laptopie?

Czy wiesz, że ekrany dotykowe (często nazywane digitizerami) istnieją na rynku już od lat 70-tych ubiegłego wieku? Oczywiście stosowana dziś technologia znacząco różni się od swojego pierwowzoru. Dzięki niej możemy wygodnie korzystać nie tylko ze smartfonów czy tabletów, ale i laptopów. Posiadanie komputera z taką matrycą zapewnia dużą wygodę, ale co w sytuacji, gdy dojdzie do jej uszkodzenia? Czy niesprawny digitizer można naprawić? Koniecznie zostań z nami, jeśli chcesz dowiedzieć się, co zrobić z laptopem, w którym występuje taka usterka.

Najpopularniejsze technologie budowy ekranów dotykowych

Wszystko zaczęło się od tzw. urządzeń oporowych. Na zewnętrzną część ekranu przyklejana była folia z praktycznie niewidocznymi elektrodami. Dociśnięcie do niej palca powodowało zmianę oporu w konkretnym punkcie, co było rejestrowane przez komputer. Największą wadą tego rozwiązania była niska czułość. Należało naprawdę mocno dociskać palec, aby urządzenie zareagowało.

Pomimo swojej niedoskonałości technologia ta szybko się rozwijała, gwarantując coraz precyzyjniejsze działanie. Do najpopularniejszych rozwiązań należy zaliczyć:

  • ojemnościowe – wykorzystuje elektrody wykrywające zmianę pojemności elektrostatycznej,
  • optyczne – dotyk jest wykrywany poprzez promienie podczerwone IR,
  • SAW – technologia wykorzystująca falę akustyczną.

Konstrukcja ekranu dotykowego laptopa

Aby opisać metody naprawy tego urządzenia, trzeba znać zasadę jego budowy. Obecnie producenci montują digitizer na dwa różne sposoby:

  • w ramce ekranu,
  • bezpośrednio na matrycy (z wykorzystaniem kleju).

Od tego, w jakiej technologii wykonano ekran, zależeć będzie stopień skomplikowania jego naprawy. Niestety w niektórych przypadkach może się ona okazać niezwykle kosztowna lub nawet niemożliwa.

Jak wygląda naprawa uszkodzonego ekranu dotykowego?

Zacznijmy od tego, że digitizerów się nie naprawia, gdyż jest to całkowicie nieopłacalne. Wymienia się je na nowe bądź, jeśli jest problem ze znalezieniem części, używane. Gdy element jest zamocowany w ramce matrycy, proces ten jest w większości przypadków stosunkowo prosty.

Problem zaczyna się w momencie, gdy producent przykleił digitizer bezpośrednio do ekranu. Używa się do tego wyjątkowo mocnych taśm dwustronnych lub specjalnych klejów. W efekcie oddzielenie części od matrycy jest bardzo trudne, czasem nawet niemożliwe. Wiele problemów sprawia także usuwanie taśm, które koniecznie trzeba wymienić na nowe.

Nierzadko w laptopie z taką matrycą dotykową trzeba wymienić cały ekran, a więc z fabrycznie wklejonym digitizerem. Jeśli komputer jest kilkuletni, naprawa ta może okazać się zbyt kosztowna.

Co zrobić, jeśli nie da się naprawić ekranu dotykowego lub jest to nieopłacalne?

Komputer z niesprawnym digitizerem, którego nie warto już naprawiać, wcale nie musi od razu trafić do kubła na elektrośmieci. Profesjonalny serwis może zaproponować usługę wyłączenia „dotyku”. Dzięki temu będziesz mógł normalnie korzystać z laptopa, choć już tylko z użyciem klawiatury oraz touchpada lub myszki.

Istnieje kilka sposobów na przeprowadzenie takiej czynności serwisowej. Najczęściej robi się to poprzez:

  • programowe wyłącznie funkcji „dotyku”,
  • odłączenie taśmy sygnałowej na płycie głównej odpowiedzialnej za zasilanie i sterowanie digitizerem,
  • fizyczne usunięcie części dotykowej ekranu i pozostawienie samej matrycy.

Jeśli decydujesz się na taką naprawę, pamiętaj, aby oddać laptopa w ręce specjalistów. Tylko wtedy masz pewność, że komputer odzyska pełną sprawność i będzie działać niezawodnie przez długi czas.

Zleć diagnozę niesprawnego ekranu dotykowego profesjonalistom

Teraz już wiesz, że ewentualna wymiana digitizera w laptopie czasem może być bardzo kosztowna lub niemożliwa. Usterka ta nie musi jednak od razu wiązać się z koniecznością zakupu nowego komputera. Zawsze najważniejsze jest to, abyś oddał taki sprzęt w ręce profesjonalistów. Nie zabieraj się sam za naprawę, gdyż jest ona trudna i przy niewłaściwym podejściu możesz uszkodzić ekran. W takiej sytuacji najlepiej zgłoś się do naszej firmy Kacper Serwis. Zajmiemy się profesjonalną diagnozą i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie problemu.