Jak samodzielnie wyczyścić laptop?

Kilka dni pracy przy komputerze wystarczy, aby pojawiły się na nim kurz, zabrudzenia i nierzadko resztki jedzenia. Wbrew pozorom nie jest to tylko problem estetyki. Bagatelizowanie takiego stanu może mieć negatywny wpływ na sprzęt. Na szczęście czyszczenie laptopa nie jest trudnym i czasochłonnym zadaniem. Sprawdź, jak zrobić to skutecznie i bez szkody dla komputera!

Dlaczego warto regularnie czyścić laptopa?

Jest kilka istotnych powodów, dla których powinieneś od czasu do czasu zająć się czyszczeniem swojego komputera mobilnego. Kurz i brud mogą m.in.:

  • zaklejać kratki wentylacyjne, co w skrajnych przypadkach prowadzi do przegrzewania się laptopa i uszkodzenia jego podzespołów,
  • dostawać się pod klawiaturę (klawisze chrzęszczą, a z biegiem czasu mogą się nawet zacinać),
  • wchodzić pod klawisze touchpada utrudniając ich naciskanie,
  • zmniejszać precyzję działania gładzika.

Oczywiście do tego dochodzi komfort użytkowania laptopa. Zakurzony ekran wygląda nieestetycznie, a dłuższe patrzenie na niego męczy wzrok. Oprócz tego praca na brudnym wręcz klejącym się komputerze na pewno nie będzie przyjemna.

Czyszczenie laptopa – w co warto się zaopatrzyć?

Aby szybko i skutecznie wyczyścić komputer, przyda Ci się kilka istotnych rzeczy. Zadbaj przede wszystkim o to, aby mieć pod ręką:

  • kilka patyczków higienicznych do uszu oraz miękką ściereczkę z mikrofibry,
  • puszkę sprężonego powietrza (znajdziesz ją w sklepach komputerowych, elektromarketach, a i nierzadko w hipermarketach),
  • preparaty dedykowane do czyszczenia obudów laptopów oraz ekranów LCD,
  • niewielki pędzelek (opcjonalnie).

Pamiętaj, aby przed zabraniem się do pracy całkowicie wyłączyć komputer. Koniecznie odłącz go od zasilania i, jeśli możesz, wyciągnij z niego baterię.

Usuwanie zabrudzeń z laptopa – 3 proste kroki

Na początek możesz szeroko otworzyć klapę matrycy i odwrócić laptopa klawiaturą do dołu. Mocno trzymając sprzęt, wytrząśnij z klawiatury największe, luźne zabrudzenia. Teraz możesz już przejść do pracy, a więc do czyszczenia swojego komputera.

Zacznij od ekranu i obudowy

Zdecydowanie polecamy rozpoczęcie całego procesu właśnie od tego. Do ekranu weź czystą ściereczkę z mikrofibry i spryskaj ją specjalnym płynem do czyszczenia paneli LCD. Warto go stosować, gdyż jest nie tylko bezpieczny dla matrycy, ale także nie pozostawia smug.

Po dokładnym umyciu ekranu możesz to samo zrobić z całą obudową zewnętrzną. W tym przypadku środek myjący koniecznie rozpylaj na ściereczkę. Dzięki temu unikniesz ryzyka, że płyn dostanie się do wnętrza laptopa i narobi szkód.

Dokładne czyszczenie klawiatury

Czas na element, przy którym niestety spędzisz nieco więcej czasu. Czyszczenie klawiatury zacznij od wydmuchania sprężonym powietrzem brudu zalegającego pod klawiszami. Do usunięcia resztek zanieczyszczeń możesz użyć delikatnego pędzelka lub patyczków do uszu. Gdy skończysz, pozostaje już tylko dokładne przemycie klawiatury i obudowy dookoła niej. Przy okazji oczyść także gładzik, najlepiej przy użyciu mikrofibry.

Masz problem z klejącymi się klawiszami? Zapewne dostał się pod nie jakiś lepki płyn, którego nie usuniesz powyższymi metodami. W takiej sytuacji najlepiej oddaj laptopa do serwisu. Specjaliści ściągną klawisze (robiąc to sam, możesz uszkodzić trzymające je mechanizmy) i dokładnie wszystko oczyszczą.

Usuwanie brudu z kratek wentylacyjnych

To bardzo ważna kwestia. Drożność systemu wentylacyjnego wydłuży żywotność Twojego komputera! Zacznij od sprężonego powietrza, kierując je do otworów znajdujących się w różnych częściach obudowy. Gdy to zrobisz, użyj patyczków (ewentualnie pędzelka) do usunięcia zanieczyszczeń z samych kratek.

Zadbaj o sprawność układu chłodzenia

Niestety powyższe metody nie pozwalają Ci na dokładne wyczyszczenie wnętrza laptopa. Wentylator szybko wchodzi na wysokie obroty, a obudowa staje się bardzo ciepła? To znak, że czas zajrzeć do obudowy. Takim zadaniem muszą się zająć specjaliści. Skorzystaj z usług naszego serwisu komputerowego z Warszawy. Usuniemy zanieczyszczenia z obudowy urządzenia oraz wymienimy pastę termoprzewodzącą i termopady. Regularna konserwacja układu chłodzenia wydłuża żywotność laptopa i utrzymuje jego wydajność na wysokim poziomie.