Co zrobić z niedziałającym touchpadem?

Integralną częścią każdego laptopa jest tzw. touchpad, często określany mianem gładzika. Zastępuje on klasyczną myszkę w komputerze mobilnym i tym samym zdecydowanie ułatwia pracę w terenie czy podróży. Choć zazwyczaj jest dość solidnie wykonany, to jednak potrafi sprawiać problemy. Niedziałający lub nieprawidłowo funkcjonujący gładzik nie zawsze musi oznaczać konieczność oddania laptopa do naprawy. Zostań z nami i poznaj najskuteczniejsze sposoby na samodzielne usunięcie usterki.

Czym jest touchpad?

Podstawowa wiedza na temat budowy tego urządzenia pomoże Ci zrozumieć przyczynę niektórych jego usterek. Touchpad to nic innego, jak płytka dotykowa, która montowana jest w obudowie laptopa w okolicach klawiatury. Znajdujący się pod nią czujnik pojemnościowy rejestruje położenia palca, a następnie kierunek i zakres jego przesunięcia. Dane te są bezpośrednio przekładane na analogiczny ruch kursora. Dodatkowo każdy gładzik ma dwa przyciski odpowiadające tym, w które wyposażona jest myszka. Producenci stosują rozwiązania mechaniczne lub dotykowe.

Warto przy okazji wspomnieć, że większość gładzików może wykrywać więcej, niż jeden palec w tym samym czasie. Producenci laptopów wykorzystują to do tworzenia specjalnych gestów ułatwiających korzystanie z komputera.

Newralgicznym elementem touchpada jest taśma sygnałowa, która łączy go z płytą główną. Bardzo często upadek laptopa z większej wysokości kończy się jej zagięciem, zerwaniem lub wypięciem z gniazda. Niebezpieczne jest również wylanie cieczy na komputer. Jeśli zdarzyło się to blisko gładzika, jest ryzyko, że płyn dostał się bezpośrednio do jego elektroniki.

Typowe objawy awarii touchpada

Do najczęstszych objawów tego typu usterki należy zaliczyć:

  • kompletny brak reakcji na przesuwanie palca po gładziku lub naciskanie jego przycisków,
  • skokowe przesuwanie się kursora po ekranie lub zawieszanie się jego ruchu co jakiś czas,
  • zbyt szybkie lub wyjątkowo wolne ruchy kursowa,
  • mimowolne „wędrowanie” kursora lub samoczynne klikanie przycisków gładzika (niezależnie od tego, czy są fizyczne, czy dotykowe).

Najlepsze sposoby na samodzielne poradzenie sobie z usterką

Nie zalałeś ani nie upuściłeś swojego laptopa w ostatnim czasie, a mimo to gładzik nie działa prawidłowo? Z naszego doświadczenia serwisowego wiemy, że częstym winowajcą tych problemów jest oprogramowanie. Touchpad ma własne sterowniki systemowe, które czasem zaczynają wariować. Z tego powodu, zanim oddasz komputer do naprawy, wypróbuj kilka poniższych metod. Stosując je, masz dużą szansę na to, że uda Ci się usunąć usterkę samodzielnie.

  1. Zrestartowanie laptopa – To najprostsza, a i nierzadko bardzo skuteczna metoda usuwania wielu usterek, nie tylko tych związanych z touchpadem. Wyłącz swój komputer do zera, a następnie uruchom go ponownie.
  2. Wyłączenie i włącznie gładzika – W nowszych laptopach znajdziesz osobny przycisk służący do wyłączania/włączania touchpada. Jeśli go nie masz, producent komputera na pewno przewidział odpowiedni skrót. Zazwyczaj jest to kombinacja klawisza funkcyjnego „Fn” i któregoś przycisku z zakresu od „F1” do „F12”. Spróbuj w ten sposób wyłączyć, a następnie włączyć gładzik.
  3. Ponowna instalacja sterowników – Jeśli wcześniejsze kroki nie rozwiązały problemu, spróbuj odinstalować oprogramowanie touchpada. Gdy to zrobisz, pobierz ze strony producenta laptopa najnowsze sterowniki i je zainstaluj.

Ostatecznie możesz jeszcze spróbować zresetować BIOS, ale nie polecamy tego kroku mniej zaawansowanym użytkownikom.

Touchpad dalej nie działa? Oddaj laptopa do serwisu

Jeśli powyższe metody okazały się nieskuteczne, niestety nie pozostaje Ci nic innego, jak skontaktować się z serwisem. Najlepiej oddaj laptopa w ręce naszych specjalistów z Warszawy. Wykonamy skrupulatną diagnozę i ustalimy przyczynę usterki. Naprawa zazwyczaj wiąże się z wymianą taśmy sygnałowej lub całego touchpada. Czasem po rozebraniu laptopa okazuje się, że problemem jest wypięta taśma lub zaśniedziałe styki gniazda. Nasz serwis, działający między innymi na Mokotowie i Ursynowie, szybko i niskim kosztem przywróci Twój komputer do pełnej sprawności!