Głośna praca laptopa, nieprzyjemnie ciepła obudowa i wyraźne spowolnienie działania systemu – to typowe objawy przegrzania. Komputery przenośne często trafiają do naszego warszawskiego serwisu właśnie z takimi problemami. Jeśli używasz notebooka na co dzień, powinieneś wiedzieć, czym są one spowodowane i jak sobie z nim radzić. Dziś zajmiemy się tym tematem – zapraszamy do lektury.
Podzespoły komputerowe nieustannie się nagrzewają
Przez elementy elektroniczne stale przepływa prąd elektryczny, czego efektem ubocznym jest wydzielanie się ciepła. Najwyższe temperatury pracy osiągają procesory, w tym jednostki centralne CPU oraz graficzne GPU. Wynika to z ich skomplikowanej budowy – na bardzo małej powierzchni znajdują się miliardy tranzystorów.
Z tego powodu producenci komputerów projektują i montują coraz zmyślniejsze układy chłodzenia. Odprowadzenie nadmiaru ciepła jest kluczowe. Wysoka temperatura zmniejsza wydajność pracy i skraca żywotność podzespołów. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do spalenia się układu, choć sprzęt jest przed tym zabezpieczony. Specjalne termistory automatycznie odcinają zasilanie, jeśli temperatura przekroczy wartość krytyczną.
Zanim poznasz przyczyny przegrzewania, powinieneś wiedzieć, jak zbudowany jest układ chłodzenia. W laptopach składa się on najczęściej z:
- radiatora – metalowy blok, zazwyczaj wykonany z miedzi, który odprowadza ciepło bezpośrednio z rdzenia procesora CPU i GPU,
- miedzianych rurek – odchodzą od radiatora i transportują ciepło do kratek wentylacyjnych na obudowie notebooka,
- wentylatora – zasysa chłodne powietrze z otoczenia (najczęściej pod obudową komputera) i wydmuchuje gorące z rurek na zewnątrz (bokami lub tyłem obudowy laptopa),
- pasty termoprzewodzącej – półpłynna substancja znajdująca się pomiędzy rdzeniem procesora i radiatorem. Zapewnia idealne połączenie obu elementów, poprawiając efektywność odprowadzania ciepła,
- termopadów – są alternatywą dla pasty termoprzewodzącej. Stosuje się je najczęściej na układach pamięci, jeśli zamontowane są na nich małe radiatory.
- kratek wentylacyjnych – znajdują się na obudowie i umożliwiają wentylatorowi zasysanie zimnego oraz wydmuchiwanie ciepłego powietrza.
Jakie są główne przyczyny przegrzewania się laptopa?
Notebooki, w przeciwieństwie do komputerów klasy PC, są konstrukcjami zwartymi. Nie ma tam miejsca na naturalną cyrkulację powietrza. Układ chłodzenia jest z tego powodu bardzo wysilony. Nawet drobne nieprawidłowości w jego działaniu prowadzą do szybkiego wzrostu temperatury we wnętrzu obudowy.
Główną przyczyną przegrzewania się tych komputerów są kurz i zanieczyszczenia. Nowy sprzęt działa cicho i wydajnie. Z biegiem czasu brud gromadzi się na kratkach wentylacyjnych i łopatkach wentylatora. Odprowadzanie ciepła jest coraz trudniejsze, przez co system (BIOS) stopniowo zwiększa prędkość obrotową wiatraczka. To z tego powodu notebook pracuje coraz głośniej. Obroty utrzymują się na wysokim poziomie nawet wtedy, gdy komputer jest włączony, ale nieużywany.
Uruchomienie wydajniejszych aplikacji i gier, może prowadzić do natychmiastowego wyłączenia laptopa. Stale utrzymująca się wysoka temperatura pogarsza komfort pracy użytkownika. System działa wolniej, programy długo się uruchamiają, a obudowa się nagrzewa.
Do innych przyczyn przegrzewania się komputera zaliczyć należy:
- starą pastę termoprzewodzącą – wysycha i twardnieje, zmniejszając efektywność odprowadzania ciepła,
- zatykanie kratek wentylacyjnych – należy unikać trzymania laptopa na kolanach, pościeli, poduszkach, kocach itp.,
- uszkodzenie wentylatora – w wyniku spalenia lub zatarcia w ogóle nie pracuje.
Pamiętaj o regularnym czyszczeniu układu chłodzenia
Stanowczo odradzamy doprowadzanie do sytuacji, w której wentylator ciągle pracuje na najwyższych obrotach. Kontrola układu chłodzenia to okresowa usługa serwisowa, której wykonanie można zlecić naszej warszawskiej firmie Kacper Serwis. Zajmiemy się kompleksowym czyszczeniem kratek wentylacyjnych, wiatraków i wnętrza laptopa. Do tego wymienimy pastę termoprzewodzącą oraz termopady. Dzięki temu wydłużysz życie swojemu komputerowi i unikniesz kosztownych napraw przegrzanych podzespołów. Zgłoś się do nas już dziś.