Jak transportować laptop, żeby go nie uszkodzić?

Szybki postęp miniaturyzacji sprawił, że dziś laptopy są sprzętem bardzo poręcznym, lekkim, a przy tym funkcjonalnym. Duża mobilność nie idzie jednak w parze z wytrzymałością. Wbrew pozorom komputery te są dość podatne na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. Często podróżujesz ze swoim laptopem? Sprawdź w takim razie, jak chronić to urządzenie, aby do minimum ograniczyć ryzyko jego awarii. Poznaj najlepsze sposoby na jego skuteczne zabezpieczenie!

Profesjonalne akcesoria transportowe to podstawa

W większości przypadków obudowy tych komputerów wykonane są z ładnego, ale miękkiego i podatnego na uszkodzenia tworzywa. Absolutną podstawą jest więc korzystanie ze specjalnych akcesoriów transportowych.

Najchętniej wybieranym produktem są oczywiście torby. Kupując je, koniecznie zwróć uwagę na to, czy producent przewidział specjalne wzmocnienia. Torba powinna mieć usztywnione krawędzie i najlepiej, jeśli w środku są paski do stabilnego mocowania komputera.

Innym, również popularnym rozwiązaniem, są plecaki. Są idealne między innymi dla młodzieży czy studentów. Plecak umożliwia wygodne noszenie laptopa, a do tego oferuje mnóstwo przestrzeni na różne dodatkowe akcesoria.

Przenoszenie laptopa – o czym należy pamiętać?

Czas na kilka porad, które związane są z samym sposobem transportu takiego komputera. Jego duża mobilność nie oznacza bowiem, że wytrzyma on w skrajnych warunkach. Gdy przenosisz laptopa, pamiętaj, aby:

  • wyłączyć go do zera (nie zostawiaj go nawet w trybie uśpienia),
  • wyciągnąć baterię, jeśli planujesz dłuższą podróż (o ile jest to możliwe w konkretnym modelu),
  • zamknąć klapę matrycy laptopa (pamiętaj, aby nigdy nie podnosić komputera, łapiąc go za ekran),
  • w czasie podróży starać się trzymać torbę lub plecak na laptopa w pionie (szansa powstania uszkodzeń mechanicznych jest większe, gdy sprzęt leży na płasko).

Dzięki powyższym poradom minimalizujesz ryzyko pojawienia się różnych problemów z urządzeniem. Przegrzanie, pęknięcie obudowy czy uszkodzenie ekranu to typowe usterki, z którymi laptopy trafiają do naszego serwisu. Pamiętaj, że naprawa może być kosztowna i dlatego ryzyko po prostu się nie opłaca.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych

Nie masz w laptopie nowoczesnego dysku SSD? Talerzowe nośniki pamięci HDD niestety są wyjątkowo podatne na wstrząsy. To one są najsłabszym ogniwem tych komputerów. Korzystając z nich, musisz w czasie transportu chronić nie tylko laptopa, ale także przechowywane na nim dane. Jak to zrobić?

Jeśli kilka ciekawych opcji, z których możesz skorzystać:

  • przechowywanie najważniejszych danych na zewnętrznych nośnikach pamięci (np. pendrive czy karta SD/microSD),
  • trzymanie ważnych plików w chmurze,
  • wykonanie kopii bezpieczeństwa na drugim dysku twardym.

Pamiętaj również o ochronie danych przed dostępem osób trzecich. Wystarczy, że na chwilę spuścisz z oczu komputer, a ktoś może się do niego zalogować. Nie musisz od razu szyfrować danych, ale powinieneś, chociaż ustawić hasło systemowe. Przyda się również zabezpieczenie BIOS-u przed nieuprawnionym dostępem.

Możesz dodatkowo chronić sprzęt przed jego ewentualną kradzieżą. To istotne szczególnie wtedy, gdy pracujesz z laptopem w miejscach publicznych. Praktycznie każdy taki komputer ma tzw. gniazdo Kensington Lock. Na rynku znajdziesz dedykowane pod nie zabezpieczenia. Zazwyczaj są to stalowe linki z zamkiem mechanicznym lub szyfrowym. Dzięki nim przypniesz laptopa np. do kaloryfera czy wspornika poręczy, zniechęcając złodzieja do podjęcia próby kradzieży.

Laptop po transporcie nie działa? Oddaj go do serwisu!

Oczywiście nawet najlepsza prewencja nie daje pełnej gwarancji, że laptop w czasie transportu nie ulegnie uszkodzeniu. Gdy stanie się z nim coś złego, jak najszybciej oddaj go do naprawy. Nasz serwis z warszawskiego Ursynowa prowadzi pogotowie komputerowe, a więc możesz się do nas zgłosić o każdej porze. Zajmujemy się nie tylko uszkodzeniami mechanicznymi, ale także awariami elektronicznymi.

Im szybciej zdecydujesz się na serwis, tym mniejsze ryzyko postępowania problemu, który może generować dodatkowe koszty. W czasie transportu najczęściej dochodzi do zalania laptopów, uszkodzenia obudowy lub awarii dysków HDD.