Jak na co dzień dbać o laptop? Poznaj porady ekspertów i wydłuż jego żywotność!

Wielu użytkowników notebooków nie przejmuje się specjalnie zasadami ich prawidłowej eksploatacji. Niestety bardzo często to właśnie te zaniedbania są przyczyną różnych usterek. Chcesz uniknąć niepotrzebnych kosztów? Sprawdź już teraz, jak na co dzień dbać o laptopa – podpowiadamy!

Prawidłowa wentylacja to kluczowa kwestia

Zaczniemy od sprawy zdecydowanie najważniejszej – efektywne chłodzenie laptopa. Do naszego warszawskiego pogotowia komputerowego często trafiają urządzenia z problemem przegrzewania. Bagatelizowanie tego może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia podzespołów elektronicznych. Troska o prawidłową wentylację to podstawa wieloletniej, bezproblemowej eksploatacji komputera.

Przede wszystkim nie możesz doprowadzać do sytuacji, w której Twój laptop dosłownie się „dusi”. W miarę możliwości nie kładź go na kocach, pościelach i poduszkach. Unikaj również długiej pracy z urządzeniem na kolanach (możesz wyposażyć się w specjalną podkładkę chłodzącą). Wszystkie te sytuacje sprzyjają zatykaniu się otworów wentylacyjnych. Zaburza to naturalną cyrkulację powietrza. W ciasnej obudowie temperatura bardzo szybko podnosi się do skrajnych wartości.

Powinieneś dodatkowo zaopatrzyć się w puszkę sprężonego powietrza. To tanie, ale bardzo przydatne akcesorium. Co kilka tygodni dokładnie wydmuchaj kurz z wentylatorów i wnętrza obudowy. Pamiętaj, aby zawsze robić to przy wyłączonym urządzeniu (odłącz z prądu i jeśli możesz, wyjmij baterię).

Jak wydłużyć żywotność baterii?

Mobilność laptopów wynika nie tylko z ich małych rozmiarów, ale także obecności akumulatorów. Dzisiaj coraz częściej spotyka się ogniwa wbudowane. Ich wymiana jest możliwa, ale wymaga rozkręcenia obudowy, co podnosi koszt serwisu. Nowoczesne baterie cechują się jednak bardzo długą żywotnością, którą skracasz przez nieprawidłową eksploatację.

Oto kilka złotych zasad, do których stosując się, znacząco oddalisz termin wymiany ogniw:

  • w miarę możliwość odłączaj zasilanie po pełnym naładowaniu baterii,
  • wykorzystuj całą pojemność akumulatora – najlepiej podłączyć ładowarkę wtedy, gdy poziom naładowania spada do 10-15% (unikaj krótkich cykli, na przykład ładowania od 80 do 100%),
  • nie dopuszczaj do sytuacji, w których poziom naładowania będzie tak niski, że komputer sam się wyłączy.

Obecnie laptopy powszechnie wykorzystuje się do zwykłej pracy biurowej. Jeśli rzadko korzystasz z baterii, warto wyjąć ją z urządzenia (jeśli masz taką możliwość). Oprogramowanie tych komputerów często oferuje funkcję utrzymywania naładowania na poziomie około 80%. To świetne rozwiązanie dla osób często pracujących z laptopem na zwykłym zasilaniu. Paradoksalnie niedoładowanie ogniw wydłuży ich żywotność.

Uszkodzenie zawiasów – jak uniknąć tej popularnej usterki?

Kolejnym typowym problemem, z jakim laptopy trafiają do naszego serwisu, jest wyłamanie zawiasów matrycy. Niepozorna usterka może generować spore koszty. Nowe zawiasy nie są drogie, ale w ich okolicy zawsze znajduje się taśma matrycy. Nierzadko następstwem wyłamania jest jej zerwanie – ekran monitora pozostaje czarny. Jak zadbać o zawiasy?

  • Otwierając komputer, zawsze przytrzymuj palcami dolną część obudowy i podnoś matrycę, łapiąc za jej środek (mniejsze naprężenia na zawiasach),
  • przy zamykaniu laptopa rób to powoli i z wyczuciem, nigdy nie trzaskaj klapą,
  • przenosząc komputer, zawsze trzymaj go za dolną obudowę (wiele osób niestety łapie za klapę matrycy).

Oczywiście pamiętaj o prawidłowym transporcie laptopów. Jeśli dużo podróżujesz, zaopatrz się w specjalną torbę lub plecak dedykowany do tych urządzeń. To nie tylko ochrona przed zarysowaniami i wilgocią. Dobrej jakości akcesoria są wzmacniane w newralgicznych punktach. Amortyzują upadki z większej wysokości i zmniejszają ryzyko uszkodzenia komputera.

Regularny serwis również wydłuży żywotność

Aby wydłużyć żywotność tego urządzenia, powinieneś również regularnie oddawać je w ręce specjalistów. Główną bolączką laptopów jest zaklejone brudem chłodzenie. Sprężonym powietrzem nigdy nie usuniesz dokładnie wszystkich zanieczyszczeń. Warto raz w roku oddać sprzęt na kompleksowe czyszczenie wnętrza. Nasz serwis komputerowy z Warszawy może się tym zająć. Zgłoś się do nas już dziś i postaw na wsparcie profesjonalnych informatyków.