WIFI nie działa

Dlaczego w laptopie nie działa WiFi?

„Nie mogę nawiązać połączenia z siecią bezprzewodową” – laptopy z takim opisem usterki bardzo często trafiają do naszego warszawskiego serwisu. Ta popularna przypadłość nie zawsze oznacza poważniejszą awarię. Nierzadko problem leży po stronie programowej i można go rozwiązać we własnym zakresie. Dlaczego w laptopie nie działa WiFi? Sprawdź już teraz najczęstsze przyczyny!

Zacznij od sprawdzenia routera

Pierwszym krokiem jest zweryfikowanie poprawności działania routera. Upewnij się, czy jest on podłączony do prądu i czy na jego panelu świecą się diody kontrolne. Na sprzęcie tym zawsze znajduje się ikonka symbolizująca sieć WiFi. Jeśli miga lub w ogóle nie jest podświetlona, może to oznaczać, że połączenie bezprzewodowe nie zostało uruchomione. W takiej sytuacji najlepiej zresetować router (na przykład poprzez odłączenie go od zasilania).

Dobrym pomysłem jest podłączenie do sieci bezprzewodowej innego urządzenia, np. drugiego laptopa lub telefonu komórkowego. Jeśli sprzęt uzyska połączenie, to znaczy, że źródła problemu musisz szukać na swoim komputerze.

Weryfikacja połączenia w systemie laptopa

W dalszej kolejności musisz zweryfikować prawidłowe uruchomienie modułu WiFi w swoim laptopie. Poniżej prezentujemy dwa najczęstsze przypadki, które uniemożliwiają połączenie się z siecią:

  • wyłączony moduł WiFi – w starszych laptopach na obudowie znajduje się fizyczny przycisk do jego uruchamiania. Łatwo przełączyć go nieświadomie, zahaczając na przykład o ubranie czy torbę transportową. W nowszych urządzeniach przełącznik ten został zastąpiony kombinacją z klawiatury. Na klawiszach od F1 do F12 na pewno znajdziesz charakterystyczną ikonkę Wi-Fi. Naciśnij ją, przytrzymując jednocześnie klawisz funkcyjny „Fn”. W ten sposób możesz uruchomić lub wyłączyć moduł.
  • wyłączona sieć bezprzewodowa w systemie – ten problem dotyczy głównie użytkowników systemów Windows 10. Oprogramowanie posiada wbudowane narzędzie przełączania urządzenia w tryb samolotowy. Skutkuje to całkowitą dezaktywacją wszystkich połączeń sieciowych. Czasem opcja ta uruchamia się automatycznie po aktualizacji systemu. Ikonkę samolotu znajdziesz w rozwijanym menu obok zegarka na pasku „Start”.
WIFI w laptopie

Brak zainstalowanej karty WiFi

Z doświadczenia serwisowego wiemy, że przyczyną braku połączenia z siecią bezprzewodową może być nieobecność sterowników karty WiFi. Zdarza się, że laptop z jakichś powodów nie wykryje modułu, co uniemożliwia połączenie się z siecią.

Sprawdzenie, czy odpowiednie sterowniki znajdują się na dysku, nie stanowi większego problemu. W tym celu musisz zajrzeć do menedżera urządzeń. Najprostszą drogą do niego jest wciśnięcie na klawiaturze kombinacji „klawisz Windows” + „R”. W otwartym okienku wpisz „devmgmt.msc” i potwierdź enterem (działa to we wszystkich systemach Microsoftu, poczynając od wydania XP).

Tym sposobem uruchomisz menedżera, w którym powinieneś odszukać zakładkę „Karty sieciowe”. Rozwiń ją i upewnij się, że na liście znajduje się odpowiednie urządzenie. Żółta ikonka ze znakiem ostrzegawczym informuje użytkownika o problemie ze sprzętem. Jej obecność najczęściej oznacza brak sterowników. Klikając prawym klawiszem myszy na nazwie modułu, rozwiniesz menu. Znajdziesz w nim opcję aktualizacji oprogramowania.

Laptop dalej nie łączy się z WiFi – co zrobić?

Jeśli powyższe metody nie przyniosły oczekiwanych efektów, powinieneś oddać laptopa do wyspecjalizowanego serwisu. Częstym powodem jest uszkodzenie samej karty sieci bezprzewodowej. Zazwyczaj w komputerach przenośnych jest to element wymienny, instalowany w dedykowanym porcie. W efekcie naprawa jest stosunkowo prosta i szybka, a przy tym niedroga.

Oczywiście przyczyn braku połączenia z siecią może być dużo więcej. Jeśli borykasz się z takim problemem, oddaj laptopa w ręce naszych warszawskich specjalistów z Kacper Serwis. Zajmujemy się kompleksowymi naprawami sprzętu komputerowego wszystkich znanych producentów. Gwarantujemy profesjonalne podejście, sprawne działanie i konkurencyjne ceny.