Dlaczego gniazdo USB w laptopie nie działa?

Port uniwersalnej magistrali szeregowej USB ma bardzo szerokie zastosowanie. Jego funkcjonalność jest tak duża, że trudno wyobrazić sobie korzystanie z komputera bez niego. Nie jest to jednak złącze niezawodne. Co zrobić, gdy przestanie ono działać w laptopie? Jaka może być przyczyna tego problemu i jak temu zaradzić? Sprawdź już teraz – podpowiadamy.

Brak komunikacji w tylko jednym porcie USB

Zaczniemy od przypadku najbardziej powszechnego, czyli uszkodzenie tylko jednego złącza. Większość współczesnych laptopów jest wyposażona w kilka portów tego typu. Choć na co dzień tego nie zauważasz, zapewne najintensywniej wykorzystujesz tylko jeden z nich. Miesiące podłączania i odłączania urządzeń mogą nadwyrężyć jego konstrukcję.

Jeśli komunikacji nie ma tylko na jednym z nich, możesz mieć prawie pewność, że problem dotyczy wyłącznie tego gniazda. Do typowych usterek należy zaliczyć:

  • złamanie lub obluzowanie plastikowego zabezpieczenia wewnątrz portu,
  • podgięcie bądź wyłamanie pinu sygnałowego,
  • obluzowanie całego portu na punktach lutowania do płyty głównej,
  • uszkodzenie przewodu łączącego gniazdo z płytą główną (jeśli nie jest bezpośrednio lutowane).

To prosta i niedroga w usunięciu awaria mechaniczna, którą może zająć się nasz warszawski serwis komputerowy. Zależnie od rodzaju usterki, wymienimy gniazdo bądź poprawimy jego lutowanie na płycie głównej. Taka naprawa laptopa może być wykonana nawet od ręki.

W komputerze nie działa kilka portów USB

Jeśli problem dotyczy więcej, niż jednego gniazda, usterka będzie miała inny charakter. Współczesne laptopy zazwyczaj są wyposażone w porty USB działające w standardzie 2.0 oraz osobno 3.0 lub 3.1 (3.x). Za ich działanie są odpowiedzialne oddzielne kontrolery. Szybkie złącza 3.x łatwo rozpoznać – wewnętrzny plastik zabezpieczający jest koloru niebieskiego.

Sprawdź na początek, czy problem nie dotyczy właśnie konkretnej grupy, czyli portów USB 2.0 lub 3.x. Gdy tak jest, zweryfikuj, czy w systemie są zainstalowane sterowniki kontrolerów. W menedżerze urządzeń systemu Windows odszukaj zakładkę „koncentrator USB”. Jeśli coś nie działa, zauważysz przy niej wykrzyknik na żółtym tle. Aby naprawić taką usterkę, po prostu zaktualizuj sterowniki. Najlepiej pobierz oprogramowanie dedykowane do swojego laptopa bezpośrednio ze strony producenta.

Jeśli to nie pomoże, zgłoś się z laptopem do naszego serwisu. Prowadzimy pogotowie komputerowe w Warszawie i jesteśmy dostępni przez 24h na dobę.

Nie działają wszystkie porty USB

Taka sytuacja niestety prawdopodobnie oznacza poważniejszą usterkę o charakterze elektronicznym. Oczywiście w tym przypadku również zacznij od próby aktualizacji sterowników koncentratora USB. Pamiętaj, że po każdej takiej instalacji należy ponownie uruchomić komputer.

Brak komunikacji na wszystkich portach może mieć związek np. z uszkodzeniem mostu południowego. To tam znajdują się wspomniane wcześniej kontrolery. Most południowy jest układem BGA, czyli wlutowanym bezpośrednio do płyty głównej. Naprawa polega na tzw. reballingu (lutowanie od nowa) lub wymianie całego podzespołu. Potrzeba do tego specjalistycznych narzędzi oraz dużej wiedzy serwisowej, dlatego nigdy nie rób tego samodzielnie.

Zdarza się również, że wyłączenie wszystkich portów jest „reakcją obronną” systemu BIOS. Gdy któryś z nich powoduje zwarcie, komputer wyłącza je wszystkie, aby chronić elektronikę przed uszkodzeniem. Diagnoza tego problemu wymaga szczegółowej analizy i najlepiej zostawić ją w rękach fachowców.

Nie bagatelizuj uszkodzonych portów USB

Jak widzisz, niedziałające złącze może doprowadzić nawet do poważniejszej, kosztowniejszej w naprawie awarii laptopa. Nie każdy BIOS wykrywa zwarcia i automatycznie wyłącza porty podłączone do płyty głównej. Jeśli powyższe porady usunięcia usterki nie przyniosły skutku, koniecznie zgłoś się do Kacper Serwis. Nasz serwis komputerowy szybko i trafnie zdiagnozuje awarię, a następnie podejmie się profesjonalnej naprawy. Obsługujemy klientów z warszawskiego Ursynowa, Mokotowa i wielu innych dzielnic – gwarantujemy najlepsze ceny w mieście!