Co zrobić ze starym laptopem?

W dobie szybkiego postępu technologicznego komputery bardzo szybko się starzeją. Sprzęt ze średniej półki sprzed kilku lat może już wydajnościowo nie spełniać potrzeb użytkownika. Problemem są również różnego rodzaju uszkodzenia. Popękane obudowy, zepsute klawiatury czy niesprawne złącza. Powodów, dla których chcemy się pozbyć starego laptopa, jest wiele. Jednak zawsze w takiej sytuacji pojawia się to samo pytanie – co zrobić z takim sprzętem? Masz kilka możliwości, które dokładniej omówimy w dalszej części. Zapraszamy do lektury!

Bezużyteczny dla Ciebie laptop może się przydać innej osobie

Twój komputer jest nadal sprawny, ale wydajnościowo nie spełnia już oczekiwań? Pamiętaj, że dla Ciebie może być bezużyteczny, ale inne osoby wciąż mogą go wykorzystać. Dotyczy to między innymi tzw. laptopów gamingowych. Po latach sprzęt ma problemy z uruchomieniem najnowszych gier, ale do pracy biurowej nadal nadaje się doskonale.

Zanim postanowisz wyrzucić takie urządzenie, podejmij próbę jego sprzedaży. Zrób rozeznanie na rynku i sprawdź, jakie są aktualne ceny tych samych modeli. Bardzo możliwe, że na Twojego laptopa znajdą się jeszcze chętni. Przedłużysz mu życie i przyczynisz się do ochrony środowiska. Jednocześnie zarobisz trochę pieniędzy, którymi częściowo sfinansujesz nowy komputer.

Możesz także skorzystać z usług firm zajmujących się skupowaniem takich urządzeń. Jeśli sprzęt jest „na chodzie” i w niezłym stanie, możesz za niego otrzymać sporo pieniędzy.

Upewnij się, czy laptopa nie da się zmodernizować

Czy wiesz, że nawet zmiana dysku twardego z HDD na SSD w laptopie może znacząco podnieść jego wydajność? Jeśli nie potrzebujesz sprzętu typowo gamingowego, powinieneś zanieść komputer do serwisu. Pracujący tam specjaliści sprawdzą możliwości jego rozbudowy. W wielu przypadkach będziesz mógł między innymi:

  • wymienić procesor na szybszy i nowszej generacji,
  • dołożyć więcej pamięci operacyjnej RAM,
  • zmienić talerzowy dysk twardy HDD na nowszy technologicznie SSD.

Niestety rzadko kiedy jest możliwość wymiany układu graficznego GPU. Z tego powodu, jeśli potrzebujesz komputera do gier, rozbudowa na niewiele się zda. Jeśli szukasz pomocy w tym zakresie, zgłoś się do nas. Prowadzimy profesjonalny serwis laptopów na warszawskim Mokotowie.

Pamiętaj, że przyczyną problemów często jest niewydajny układ chłodzenia. Czasem wystarczy dokładne czyszczenie wnętrza i wymiana pasty termoprzewodzącej, aby przywrócić urządzeniu pełną sprawność.

Wyrzucasz starego laptopa? Pamiętaj, o przepisach!

Twój komputer zepsuł się, a jego naprawa jest nieopłacalna? Sprzęt jest tak stary, że sprzedaż ani próba rozbudowy nie mają większego sensu? W takim razie pewnie nie pozostanie Ci nic innego, jak wyrzucić takie urządzenie. Pamiętaj jednak o przepisach związanych z ochroną środowiska. Laptopa nie możesz tak po prostu wyrzucić do śmieci.

Elektronikę należy utylizować w odpowiednich warunkach. Komputer przyjmie od Ciebie skup albo możesz go oddać do lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Za umieszczenie go w śmietniku grożą wysokie kary finansowe!

Zastanów się wcześniej, czy w laptopie nie ma części, które mają jeszcze jakąś wartość lub mogą się do czegoś przydać. Np. kości pamięci RAM czy dysk twardy możesz używać w innych komputerze. Procesor oraz matrycę z powodzeniem możesz sprzedać. Jeśli masz trochę talentu majsterkowicza, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować to wymontować. Niczym nie ryzykujesz, skoro i tak przeznaczyłeś sprzęt na straty.

Przed pozbyciem się laptopa usuń wszystkie dane

Od lat prowadzimy serwis komputerów w Warszawie i niestety znamy podstawowy błąd osób pozbywających się sprzętu. Jest nim pozostawianie danych na nośnikach. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na sprzedaż, czy utylizację, zawsze wyczyść dyski twarde.

Najlepszym sposobem jest wymontowanie nośnika, który spokojnie możesz dalej używać w innym komputerze. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, możesz zgłosić się do nas. Profesjonalnie i przede wszystkim trwale usuniemy dane tak, aby ich odzyskanie nie było możliwe.