Co zrobić z zawirusowanym laptopem

Co zrobić z zawirusowanym laptopem?

W ostatnich latach wirusy komputerowe robią się coraz groźniejsze. To już nie tylko ryzyko utraty danych gromadzonych na dyskach twardych. Na celowniku cyberprzestępców coraz częściej pojawiają się bowiem prywatne konta bankowe. Prawda jest taka, że nawet najbardziej zaawansowani użytkownicy komputerów nie mogą czuć się bezpiecznie. Zainfekowanie laptopa może zdarzyć się każdemu i dlatego warto wiedzieć, jak w takiej sytuacji postępować.

Po czym poznać, że system został zainfekowany?

Na początek zajmiemy się jednak sposobami diagnozy problemu. Wielu osobom wirus kojarzy się z różnymi dziwnymi komunikatami, które od czasu do czasu pojawiają się na ekranie. Złośliwe oprogramowanie może być za to odpowiedzialne, ale najczęściej nie jest to groźny problem.

Prawdziwi przestępcy internetowi tworzą bowiem skrypty w taki sposób, aby przeciętny użytkownik nie zorientował się o ich działaniu. Zawsze absolutną podstawą jest więc korzystanie z nowoczesnego narzędzia antywirusowego. Nie można na nim oszczędzać.

Choć istnieje wiele aplikacji darmowych, to niestety często nie oferują one ochrony w czasie rzeczywistym. Co to oznacza? Program nie monitoruje połączenia internetowego – skanuje system od czasu do czasu i ewentualnie wykrywa już zainstalowane zagrożenia.

Symptomów zainfekowania laptopa może być naprawdę wiele. Do tych najczęstszych zalicza się jednak:

  • nagły, bardzo poważny i długo utrzymujący się spadek wydajności działania sprzętu (zainfekowane laptopy często wykorzystuje się do kopania kryptowalut),
  • komunikaty zapory ogniowej o wykrytym zagrożeniu,
  • automatyczne uruchamianie różnych aplikacji,
  • zmiana ustawień systemu bez zgody użytkownika,
  • masowe wyświetlanie banerów reklamowych.
Wirus komputerowy - co robić

Co zrobić w przypadku podejrzenia zainfekowania laptopa?

Jeśli tylko masz podejrzenia, że w komputerze zainstalowało się coś „dziwnego”, nie trać zbyt dużo czasu na zastanawianie się. Pierwsze, co powinieneś zrobić w takiej sytuacji, to całkowicie odłączyć laptopa od internetu. Dlaczego jest to tak ważne? Jeśli przestępca internetowy chciał przejąć Twoje dane, odłączając się od sieci, po prostu blokujesz takie działanie.

Kolejnym krokiem powinno być dokładne przeskanowanie całego systemu operacyjnego. W tym celu musisz uruchomić swoje oprogramowanie antywirusowe. Jeśli masz taką możliwość, powinieneś szybko skopiować wszystkie cenne dane na zewnętrzny nośnik. Zawsze istnieje ryzyko, że w wyniku infekcji część plików po prostu ulegnie uszkodzeniu.

Gdy narzędzie antywirusowe skończy swoje działanie, bardzo często okazuje się, że w systemie nie znaleziono poważnego zagrożenia. Zazwyczaj są to po prostu różnego rodzaju robaki internetowe. Aplikacje te uprzykrzają korzystanie z komputera, ale nie stanowią zagrożenia dla danych użytkownika.

Jeśli spotkasz się z taką sytuacją, powinieneś zrobić jeszcze kilka rzeczy, aby czuć się w pełni bezpiecznie:

  • zaktualizuj swój program antywirusowy i pobierz dla niego najnowsze bazy danych,
  • ściągnij wszystkie najnowsze aktualizacje systemu operacyjnego oraz programów i sterowników,
  • usuń ostatnio instalowane aplikacje, które pobierałeś z niepewnych źródeł (zdecydowanie odradzamy korzystanie z takiego oprogramowania),
  • włącz zaporę sieciową (firewall), jeśli wcześniej miałeś ją wyłączoną.

Co zrobić, gdy w systemie laptopa faktycznie jest wirus?

Jeśli oprogramowanie antywirusowe wykryje poważne zagrożenia, powinieneś zdać się na wsparcie specjalistów. Nasz serwis komputerowy działający na terenie warszawskiego Mokotowa i Ursynowa oferuje w takich sytuacjach kompleksowe wsparcie.

Przy samodzielnej próbie usuwania złośliwych aplikacji można doprowadzić do utraty ważnych danych. Z drugiej strony nie wolno tego bagatelizować – wirusy komputerowe coraz częściej służą do wykradania danych dostępowych do kont bankowych! Rzadko się to zdarza, ale istnieje nawet ryzyko uszkodzenia laptopa.

Nasze pogotowie komputerowe profesjonalnie się tym zajmie. Dysponujemy odpowiednimi narzędziami do oczyszczania laptopów z wirusów i zadbamy o bezpieczeństwo danych. Naprawimy system skutecznie i zadbamy o to, aby komputer był lepiej chroniony w przyszłości.